12-345-678

E-mail

Suport

Super User
Kategoria:

Domena internetowa – ciąg nazw systemu Domain Name System (DNS) wykorzystywany w Internecie, składający się z wyrazów umieszczonych w pewnym poddrzewie struktury DNS tj. zakończonych stałym sufiksem (np. ".wikipedia.org").

Domena internetowa składa się z dwóch części - nazwy głównej oraz końcówki - rozszerzenia. Nazwę główną bardzo często tworzy nazwa firmy/organizacji/akcji jej skrót, bądź nazwa działalności, którą dana firma wykonuje. Rozszerzenie jest odgórnie ustalone - można wybrać spośród możliwych propozycji. Każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie np. Polska - .pl, Rosja - .ru, Niemcy - .de, dla krajów Unii Europejskiej - .eu itd. Rozróżniamy domeny najwyższego poziomu: .com, .net, .org (zwane domenami globalnymi). Do tego pojawiają się rozszerzenia powstałe dla odróżnienia celu strony - lista domen najwyższego poziomu.

Od stycznia 2014 roku pojawiły się nowe rozszerzenia (ok. 700 końcówek) tzw. nowe domeny. Dzięki nowym domenom jest możliwość stworzenia krótkiej, chwytliwej nazwy domeny bez historii. Dla przykładu nowe domeny to .hotel, .blog, .fitness, .bar etc. Wdrożenie wszystkich końcówek zajęło cały rok 2014. Pierwszym największym rejestratorem nowych domen w Polsce była spółka Domeny.pl Sp. z o.o.[1]

Dla przykładu adres Wikipedii pl.wikipedia.org składa się z trzech wyrazów rozdzielonych kropkami. Aby lepiej zrozumieć sens domeny internetowej dobrze jest przeanalizować elementy adresu Wikipedii: org to domena najwyższego poziomu mająca najbardziej ogólne znaczenie – przypisywana jest stronom wszystkich organizacjiwikipedia.org to nazwa domeny wykupionej przez fundację Wikimedia i odnosi się do projektu o nazwie Wikipedia, natomiast domena pl.wikipedia.orgidentyfikuje jego polską wersję.

Jak widać na powyższym przykładzie, domeny tworzą hierarchię, która pozwala katalogować zasoby dostępne poprzez protokół internetowy, takie jak komputery w siecistrony internetowe czy inne usługi komunikujące się przez Internet, według pewnych kategorii, dzięki czemu adresy internetowe stają się uporządkowane i możliwe do zapamiętania. Każda z nazw domenowych może zawierać literycyfry lub znak '-', a wielkie i małe litery nie są odróżniane (obecnie możliwe jest także stosowanie narodowych znaków diakrytycznych w domenach typu IDN). Wiele nazw domen jest płatnych.

Super User
Kategoria:

PHP[1] – interpretowany skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych[4] w czasie rzeczywistym.

PHP jest najczęściej stosowany do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW, ale może być on również używany do przetwarzania danych z poziomu wiersza poleceń, a nawet do pisania programów pracujących w trybie graficznym (np. za pomocą biblioteki GTK+, używając rozszerzenia PHP-GTK). Implementacja PHP wraz z serwerem WWW Apache oraz serwerem baz danych MySQL określana jest jako platforma AMP (w środowisku Linux – LAMP, w Windows – WAMP).

 

PHP jest językiem skryptowym służącym do rozszerzania możliwości stron internetowych. Jego składnia jest bardzo podobna do popularnych języków programowania C/C++, lecz jest bardzo uproszczona – programista PHP zazwyczaj nie musi przejmować się poprawnością typów zmiennych, przydzielaniem dla nich pamięci itp. Dodatkowo wbudowana obsługa wielu popularnych baz danych ułatwia twórcy operacje na tych bazach. Dzięki połączeniu z biblioteką GD możliwe jest także dynamiczne tworzenie obrazków GIF (starsze wersje GD) lub PNG (nowsze wersje).

Super User
Kategoria:

Protokół transferu plikówFTP (od ang. File Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół sterowania transmisją (TCP) według modelu TCP/IP (krótko: połączenie TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTPklient FTP.

FTP jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 959 ↓.

FTP jest protokołem 8-bitowym i dlatego nie wymaga kodowania danych do 7 bitów, tak jak w przypadku poczty elektronicznej.

Do komunikacji wykorzystywane są dwa połączenia TCP. Jedno z nich jest połączeniem kontrolnym, za pomocą którego przesyłane są polecenia, a drugie służy do transmisji danych. Połączenie za pomocą protokołu FTP (krótko: połączenie FTP) może działać w dwóch trybach: aktywnym i pasywnym:

  • jeżeli połączenie FTP działa w trybie aktywnym, używa portu 21 dla poleceń (zestawiane przez klienta) i portu 20 do przesyłu danych (zestawiane przez serwer)
  • jeżeli połączenie FTP pracuje w trybie pasywnym, używa portu 21 dla poleceń i portu o numerze powyżej 1024 do transmisji danych (obydwa połączenia zestawiane są przez klienta).

W sieciach chronionych zaporą sieciową komunikacja z serwerami FTP wymaga zwolnienia odpowiednich portów na tej zaporze lub routerze. Możliwe jest zainstalowanie wielu serwerów FTP na jednym routerze. Warunkiem jest rozdzielenie portów przez router dla każdego serwera.

Serwer FTP, zależnie od konfiguracji, może pozwalać na anonimowy, czyli bez podawania hasła uwierzytelniającego, dostęp do jego zasobów. Najczęściej jednak serwer FTP autoryzuje każde połączenie za pomocą loginu i hasła.

Super User
Kategoria:

CMS to skrót od angielskiego Content Management System (System Zarządzania Treścią). Jest to strona internetowa, posiadająca panel administracyjny, który pozwala na samodzielne i bezpłatne zmienianie treści bez znajomości programowania.Strona internetowa oparta na systemie CMS pozwala na własnoręczną edycję treści bez posiadania wiedzy informatycznej.

Dodawanie, modyfikowanie i usuwanie tekstów, tabel, grafik, zdjęć, filmów, a nawet całych podstron i działów odbywa się przez klikanie przycisków. Podczas pisania tekstu można używać przycisków do formatowania tekstu (np. pogrubianie, wstawianie odnośnika) podobnych do tych z Worda.

Najpopularniejsze systemy CMS posiadają (zazwyczaj darmowe) dodatki, zwane wtyczkami. Wtyczką może być np. galeria zdjęć, zestaw dodatków pomagających w pozycjonowaniu, forum dyskusyjne, system rezerwacji pokojów hotelowych, czy przycisk "Lubię to" Facebooka. Instalacja wtyczki zazwyczaj ogranicza się do wpisania jej nazwy i kliknięcia jednego przycisku, o ile używa się wystarczająco nowoczesnego systemu CMS, np. WordPressa, którego panel administracyjny widać poniżej.

Co to jest CMS?

Wtyczki pozwalają więc za darmo i bez znajomości programowania rozszerzać funkcjonalność strony internetowej.

Ogromną zaletą CMSów jest brak opłat za modyfikowanie witryn internetowych, które w taki system są wyposażone. Nie trzeba też zwracać się do firmy informatycznej, podpisywać umowy, uzgadniać szczegółów i czekać na wykonanie zlecenia - wszystko można natychmiast zrobić samemu.

Obecnie praktycznie nie wykonuje się witryn, które nie są wyposażone w CMS.

Super User
Kategoria:

Własności css możemy podzielić na kilka grup kategorii. Każda z tych grup jest odpowiedzialna za zmianę konkretnych cech wyglądu elementu HTML, na przykład:

  • Tekst - właściwości odpowiedzialne za formatowanie cech wyglądu tekstu w danym elemencie HTML, np. text-align:center; wyśrodkuje tekst w elemencie.
  • Czcionka - właściwości odpowiedzialne za formatowanie wyglądu czcionki tekstu w danym elemencie HTML, np. font-size:15px; zmieni rozmiar wyświetlanej czcionki tekstu.
  • Rozmiary - właściwości odpowiedzialne za formatowanie szerokości i wysokości w danym elemencie HTML, np. width:200px; sprawi że szerokość elementu HTML będzie wynosić 200 pikseli.
  • Tło - właściwości odpowiedzialne za formatowanie cech wyglądu tła w danym elemencie HTML, np. background-color:lightblue; zmieni kolor tła elementu HTML na jasnoniebieski.
  • Marginesy - właściwości odpowiedzialne za formatowanie wartości marginesów wewnętrznych i zewnętrznych w danym elemencie HTML, np. margin:10px; sprawi że wszystkie marginesy zewnętrzne elementu HTML będą wynosić 10 pikseli.
  • Obramowanie - właściwości odpowiedzialne za formatowanie cech wyglądu obramowania w danym elemencie HTML, np. border-top-style:solid; doda do elementu HTML górne obramowanie, którego stylem będzie styl solid, czyli ciągła pojedyncza linia.

Reszta właściwości została opisana w w części przeznaczonej na szczegółowy opis właściwości CSS.

Przy poznawaniu właściwości CSS pierwszą informacją na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest to, czy dana właściwość jest poprawnie interpretowana przez wszystkie najnowsze wersje najpopularniejszych przeglądarek internetowych, takich jak: FirefoxOperaSafariGoogle ChromeInternet Explorer.

O ile właściwości należące do specyfikacji CSS1 i CSS2 są w większości poprawnie interpretowane przez wszystkie najnowsze przeglądarki internetowe, tak właściwości CSS należące do specyfikacji CSS3, która jest ciągle rozwijana, już niekoniecznie (przynajmniej na dzień dzisiejszy, w przyszłości to się zmieni).

Co się stanie gdy dana przeglądarka internetowa nie interpretuje właściwości CSS, którą użyliśmy w naszym kodzie, do określenia wyglądu elementu HTML?

Nie powoduje to błędu, właściwości CSS, które są poprawnie interpretowane przez daną przeglądarkę internetową, zostaną przypisane do danego elementu HTML, a właściwości CSS, które nie są interpretowane przez daną przeglądarkę internetową, zostaną pominięte. Dlatego ważne jest to, aby właściwości CSS, które nie są interpretowane przez wszystkie najnowsze wersje najpopularniejszych przeglądarek internetowych, a które chcemy dodać do danego elementu HTML, nie psuły wyglądu strony internetowej, w przypadku gdy zostaną one "niezrozumiane", czyli pominięte przez daną przeglądarkę internetową.

Przykładowo, właściwość background-color:lightblue; doda do elementu jasnoniebieski kolor tła i będzie on poprawnie interpretowany przez wszystkie przeglądarki internetowe.

kolor tła w tym elemencie - div - jest jasnoniebieski

Natomiast właściwość box-shadow:4px 4px 0 black; doda do elementu HTML cień, lecz przeglądarka Internet Explorer w wersji wcześniejszej niż 9 nie interpretuje właściwości box-shadow, a więc zostanie ona pominięta we wspomnianej wersji przeglądarki Internet Explorer, jednak nie popsuje to wyglądu naszego elementu HTML.

ten element - div - posiada swój cień
a tak wygląda ten sam element - div - lecz bez cienia

Przy poznawaniu poszczególnych właściwości CSS należy również zwracać uwagę na inne rzeczy, o których powiemy sobie w dalszych częściach tego kursu CSS, gdy będziemy zapoznawać się z innymi zagadnieniami języka CSS.

W dalszych częściach tego działu przyjrzymy się bliżej niektórym grupom właściwości CSS, natomiast w następnej części kursu CSS poznamy do czego są wykorzystywane przedrostki, które są czasami dołączane do nazwy danej właściwości CSS.